Alumni Awards

Alumni Award Winners List by Year

 1966 Outstanding Alumnus        Wayne Hammontree ('45) 
 1967 Outstanding Alumnus    J.A. Thornton ('41)
 1968 Outstanding Alumnus    J.E. Williams ('26)
 1969 Outstanding Alumnus    R.E. Black ('22)
 1970 Outstanding Alumnus    Guy N. Woods ('29)
 1971 Outstanding Alumnus    W.A. Bradfield ('34)
 1972 Outstanding Alumnus    E. Claude Gardner ('44)
     
 1973    
 Outstanding Alumnus         E.R. Harper ('23) 
 Service to Business    Charlie B. Wilson ('20)
 Service to Christian Education    Sylvia Harris ('58)
 Service to Education    Adron Doran ('30)
 Service to Youth    Rubel Shelly ('66)
     
 1974    
 Outstanding Alumnus    C.P. Roland ('13) 
 Service to Business    Alan Highers ('58)
 Service to Christian Education    Carl Hutchison ('40)
 Service to Education    James O. Baird ('40)
 Service to Youth    James W. Thornton ('43)
     
 1975    
 Outstanding Alumna    Irene Taylor ('52)
 Service to Education     L.E. Kirk ('30)
 Service to Youth    Hoyt Kirk 
 Citizenship    J.A. McNutt ('31) 
 Community Service    Kenneth Hoover ('58) 
 Bible Teaching    Lora Laycook ('35) 
     
 1976    
 Outstanding Alumnus    Robert Witt ('30)
 Service to Christian Education     Price Hardin; Mrs. H.A. Dixon
 Service to Education    Roy J. Hearn ('44)
 Service to Youth     J.W. Archer ('42) 
 Citizenship    Dorris Parkins ('52)
 Community Service     Clifford Reel ('42)
 Christian Journalism     B.C. Goodpasture 
     
 1977    
 Outstanding Alumnus    Alan Highers ('58) 
 Outstanding Young Alumnus    Jimmy Adcox ('73) 
 Service to Education    Edwin Black ('41) 
 Service to Youth    Kenneth Reed ('49) 
 Community Service    Glen Burse ('67)
 Director’s Award    John & Freda Hall ('62 & '62) 
     
 1978    
 Outstanding Alumnus    Roy Deaver ('43)
 Outstanding Young Alumnus    Eddie Miller ('69) 
 Service to Business    Woody Loden III ('48) 
 Service to Education    Basil Overton ('49) 
 Service to Youth    David Sain ('60)
 Community Service    Tom Holland ('51)
 Director’s Award    Tan Keng Koon ('61) 
 Distinguished Faculty    Cecil Wright ('33) 
     
 1979    
 Outstanding Alumnus    Hugo McCord ('31) 
 Outstanding Young Alumnus    David George ('77)
 Service to Business    Paul Roland ('38)
 Service to Education    Horace Colvett ('28) 
 Service to Youth    Mark Sain ('71) 
 Service to Church    Guy N. Woods ('29)
 Director’s Award    George Bailey ('42)
 Distinguished Faculty    Hoyt Kirk
     
 1980    
 Outstanding Alumnus    James O. Baird ('40)
 Outstanding Young Alumna    Rebecca Taylor ('78) 
 Service to Business    James Foster ('74) 
 Service to Education    Charles P. Roland ('36)
 Service to Youth    Wilburn Gene Ashe
 Service to Church    Thomas Warren
 Director’s Award     W.B. West 
 Distinguished Faculty    William Woodson ('54) 
     
 1981    
 Outstanding Alumnus    Garland Elkins ('51) 
 Outstanding Young Alumnus    Ronnie Norman ('79)
 Service to Business     Ben Holladay
 Service to Education    Francis Williams ('57) 
 Service to Youth     Jerrie Barber ('65)
 Service to Church    Rex Turner, Sr.
 Director’s Award    L.O. Sanderson
 Distinguished Faculty    LaVonne Scott ('37) 
     
 1982    
 Outstanding Alumna    Rebecca Woods ('30)
 Outstanding Young Alumna    Jan Smothers ('74)
 Service to Business    G.O. Farrow 
 Service to Christian Education    Joy S. McDaniel ('60)
 Service to Education    James Dawson ('50)
 Service to Youth    James Jones ('70)
 Service to Church    Lora Laycook ('35)
 Director’s Award    Charles & Louise Cox
 Distinguished Faculty    Howard Trull ('56)
     
 1983    
 Outstanding Alumnus    Milton R. Sewell ('62)
 Outstanding Young Alumnus    Lowell Pugh ('78)
 Service to Business    Robert Fields ('59)
 Service to Education    Joan Williams ('43)
 Service to Youth    Allen Dixon ('52)
 Service to Church    V.P. Black ('42)
 Director’s Award    Henry & Ruby Dodd
 Distinguished Faculty    Gene Hibbett ('51) 
     
 1984    
 Outstanding Alumnus    John R. Hall ('62)
 Outstanding Young Alumnus    Paul Pinckley ('78)
 Service to Business    John W. Brown ('55) 
 Service to Christian Education    Kerry & Peggy Hensley McClain ('57) 
 Service to Education    Jimmy Faulkner  ('34)
 Service to Youth    Harold & Rachel Duncan ('68)
 Service to Church    Roy J. Hearn ('44) 
 Director’s Award    Elsie Roney 
 Distinguished Faculty    Anthony Adcock
     
 1985    
 Outstanding Alumna    Lurla B. Keith ('34) 
 Outstanding Young Alumnus    Ralph Gilmore ('71)
 Service to Business    Hollis Morrison ('76)
 Service to Education    Luther E. Bradfield ('34)
 Service to Youth    Hoyt Kirk
 Service to Church    Basil Overton ('49)
 Director’s Award    E. Claude Gardner ('44)
 Distinguished Faculty     Clyde M. Woods ('57)
     
 1986    
 Outstanding Alumnus    Neale T. Pryor ('54)
 Outstanding Young Alumnus    Anthony Katras ('74) 
 Service to Business    A. Keith McDonald ('71)
 Service to Education    Hall C. Roland ('53) 
 Service to Youth    Billy R. Smith ('70)
 Service to Church    J.A. Thornton ('41) 
 Director’s Award    Harold Hazelip ('48)
 Distinguished Faculty    Bobby R. Bush
     
 1987    
 Outstanding Alumna    Shirley Brewer Curry ('56)
 Outstanding Young Alumnus    Robert C. Veil, Jr. ('81)
 Service to Business    Barry Tapp ('67)
 Service to Christian Education    William F. Ruhl
 Service to Education    Janice Harder ('69)
 Service to Youth    David W. Powell ('81) 
 Service to Church    Wayne Kilpatrick ('61)
 Service to Profession    Garry A. Maness ('66)
 Director’s Award    John R. Hall ('62)
 Distinguished Faculty    Gerald Fulkerson ('61) 
     
 1988    
 Outstanding Alumni    Jess ('49) & Hagan Young ('59)  Wilcoxson
 Outstanding Young Alumna    Lynette Henderson ('81)
 Service to Business    Austin Boyd ('35)
 Service to Education    Douglas Cloud ('56)
 Service to Youth    David Newberry ('78)
 Service to Church    Martel Pace ('54) 
 Service to Profession    James Youmans ('59) 
 Director’s Award    Edna McBride
 Distinguished Faculty    Winford Clairborne ('46)
     
 1989    
 Outstanding Alumnus    Jerry W. Smelser ('57)
 Outstanding Young Alumnus    Seth Chandler ('84)
 Service to Business    Steve Simon ('77)
 Service to Education    Betty Jo Douglas ('59)
 Service to Youth    Tony Woodall ('83)
 Service to Church     Earl I. West ('40)
 Service to Profession    James Canter ('57)
 Distinguished Faculty    Terry Thacker
     
 1990    
 Outstanding Alumnus    John W. Brown ('55)
 Outstanding Young Alumnus    Paul Rogers ('88) 
 Service to Business    Karen Davis ('65) 
 Service to Education    Wayne Qualls ('65) 
 Service to Youth    Kyle Wadley ('83)
 Service to Church    Brad Brumley ('36)
 Service to Profession    James E. Carter ('58)
 Director’s Award    Milton R. Sewell ('62)
 Distinguished Faculty    Earl Edwards
     
 1991    
 Outstanding Alumnus    Paul T. Johnson ('78)
 Outstanding Young Alumnus    Red McCaskill ('83)
 Service to Education    Don Gardner ('46) 
 Service to Youth    Danny Lamb ('70)
 Service to Church    Brad Brumley ('36)
 Service to Profession    Jan Elkins ('78)
 Distinguished Faculty    Linda Overton Helm Wright ('70) 
 Founder’s Award    J. Walker Whittle ('57) 
     
 1992    
 Outstanding Alumnus    Billy J. Ringold ('53) 
 Outstanding Young Alumnus    Steve Lusk ('81)
 Service to Business    Nor Hagy ('76)
 Service to Education    Rosemary Kopel Brown ('55)
 Service to Youth    Jeff Ingram ('88)
 Service to Church    Eddie Miller ('69)
 Distinguished Faculty    Robert Landon
     
 1993    
 Outstanding Alumnus    Howard Trull ('56)
 Outstanding Young Alumnus    Kenneth Chadwell ('88)
 Service to Business    Tony Hysmith ('77)
 Service to Education    Lawrence Williams ('48)
 Service to Church    John Dale ('66)
 Service to Profession    Larry Bloomingburg ('71)
     
 1994    
 Outstanding Young Alumnus    Brett Pharr ('82) 
 Service to Business    Bob Moore ('59)
 Service to Education    James Williams ('30)
 Service to Youth     Joe Godley ('76)
 Service to Church    L.E. Cranford ('48) 
 Service to Profession    Dale Jones ('76)
     
 1995    
 Outstanding Alumnus    Wendell Bloomingburg ('47)
 Outstanding Young Alumnus    Terry L. Bunnell ('84)
 Service to Business    Mary Alice Jones Trotter ('76) 
 Service to Education    June H. Breninger ('61)
 Service to Youth    David Baker ('88)
 Service to Church    Kevin Moore ('83)
     
 1996    
 Outstanding Alumni    James ('42) & Altha Dodd ('39) Rogers
 Outstanding Young Alumnus    Craig Bennett ('87)
 Service to Education    Rosemary Whittle McKnight ('76) 
 Service to Youth    John Grinnell ('79)
 Service to Church    Freda Cromwell Field ('40)
 Service to Profession    Brad Osborne ('77)  
     
 1997    
 Outstanding Alumni    Dowell ('62) & Della Maltby ('83) Flatt
 Outstanding Young Alumnus    John T. Law ('89)
 Service to Education    Becky Rumbley Reeves ('76)
 Service to Youth    Janis Plunk McCall ('58)
 Service to Community    Garvin Claiborne ('64)
 Service to Church    F.H. & Becky Beard Gates ('77)
 Service to Profession    Steve Johnson ('69)
 Director’s Award    Woody & Patsy Loden, III ('48) 
 Honorary Alumnus    Mark Wills
     
 1998    
 Outstanding Alumna    Janie Jackson Brandon ('56)
 Outstanding Young Alumnus    Barry Fortner ('91)
 Service to Education     B.J. Naylor ('54)
 Service to Youth    Danny Sorrell ('86)
 Service to Community    Dwayne B. Kennedy ('88)
 Service to Church    Daniel Hamm ('70) 
 Service to Profession    Wayne Scott ('87)
 Director’s Award    Charlie Arnett ('40) 
 Director’s Award    Donald F. Flatt ('56)
     
 1999    
 Outstanding Alumna    Pam Lundy Bucy ('47)
 Outstanding Young Alumnus    James Thomas ('96)
 Service to Education    Clint Parnell ('61)
 Service to Youth    Kip Long ('92)
 Service to Community    Jimmy England ('83) 
 Service to Church    Steven Guy ('73)
 Service to Profession    Lynn Patterson ('76)
 Honorary Alumnus    Douglas T. Bates, III
     
 2000    
 Outstanding Alumnus    Eddie Thompson ('73) 
 Outstanding Young Alumni    Steve ('84) & Peggy  Adams ('85) Weaver
 Service to Education    Stan & Betty Privett Black ('65)
 Service to Youth    Jerry Elder ('83)
 Service to Community    Frank McMeen ('79)
 Service to Church    Flavil ('38) & Mary Hardin ('39) Nichols
 Service to Profession    Algene Steele ('81)
     
 2001    
 Outstanding Alumnus    John J. DeBerry, Jr. ('73)
 Outstanding Young Alumnus    David Stofel ('90)
 Service to Education    Judy Forsythe Turner ('63)
 Service to Youth    Len O’Bryant ('73)
 Service to Community    Adrienne Sanders Law ('88)
 Service to Church    E.C. Meadows ('60)
 Service to Profession    Jeff Skelton ('90)
 Honorary Alumna    Laurel Shannon Sewell
     
 2002    
 Outstanding Alumni    Hank ('93) & Beth Haley ('94) Staggs 
 Outstanding Young Alumni    Charlie & Nancy Williams Smith ('68)
 Service to Education    Jewel Goodman Warfield ('61) 
 Service to Youth    Chuck Morris ('95)
 Service to Community     Henrietta Joyner Kellum ('72)
 Service to Church    Jerry Jenkins ('56)
 Service to Profession    Kevin Sentell ('84)
 Honorary Alumnus    Rick Glass
     
 2003    
 Outstanding Alumni    Carl & Donna Hardeman Holladay ('63)
 Outstanding Young Alumni    Curt ('96) & Shannon Chamblee ('95) Zondervan
 Service to Education    Okon Effiong Mkpong ('71)
 Service to Youth    Tim Frizzell ('80)
 Service to Community    David Johnson ('73)
 Service to Church    David Lipe ('70)
 Service to Profession    Michael ('76) & Melanie  Pogue ('76) Semore 
     
 2004    
 Outstanding Alumnus    Everett Sauter ('44) 
 Outstanding Young Alumnus    Dave Clouse ('87)
 Service to Education    Fran Wilcoxson Davis ('60)
 Service to Youth    Jerry ('54) & Fern Pasley ('54) Hill 
 Service to Community     James Hudley ('70) 
 Service to Church    Hardeman ('47) & Virginia  Montgomery ('46) Nichols
 Service to Profession    Vicki Johnson ('76) 
 Director’s Award     Readus Ray Tatum ('67) 
 Director’s Award     Dianne O’Dell ('69)
     
 2005    
 Outstanding Alumnus    Bill Morgan ('48)
 Outstanding Young Alumni    Kyle ('98) & Bethany Glass ('99) Butt 
 Service to Education    Marie Cassels Johnson ('69) 
 Service to Youth    Terry Smith ('85)
 Service to Community    Gene Gilliland ('73)
 Service to Church    Andy & Susan Williams Baker ('70)
 Service to Profession    Chad & Ramonda Gunter Scott ('95)
 Director’s Award    Chris ('99) & Vickie Dial ('98) Fry
 Director’s Award    Ethan & Ashley Oldham Hardin ('01)
 Director’s Award    Vanessa Heady ('96) 
 Director’s Award    Enoch Rinks ('99)
     
 2006    
 Service to Profession    Henrietta Joyner Kellum ('72)
 Service to Community    Donna McCoy Steele ('81) 
 Service to Youth    Tandi Keeling ('00)
 Service to Education    John Thomas ('98)
 Service to Church    Billy Smith ('70)
 Outstanding Young Alumni    Jenny Towns ('00)
 Outstanding Alumna    Dawn Garrett Bramblett
     
 2007    
 Service to Youth    Peggy Mustain Adkins
 Service to Community    Dr. Mark S. Wright
 Service to Church    Larry and Carol Waymire
 Service to Profession    Chris Morris
 Outstanding Young Alumna    Tandi Keeling
 Outstanding Alumnus    Glann M. Lee
     
 2008    
 Service to Church    Perry Cotham
 Service to Profession    John Dougan
 Service to Youth    David Stofel
 Service to Community    Adam Richardson
 Outstanding Young Alumnus    Craig Evans
 Alumni of the Year    Keith & Sandra Parker
 Lifetime Achievement Award    Doug Davidson
     
 2009    
 Service to Church    Richard Bentley
 Service to Youth    Bobby Rawson
 Service to Community    Cary Crews
 Service to Profession    Molly Plyler
 Outstanding Alumnus    Mark Castleberry
 Dodd Lifetime Achievement Award    J.D. Thomas
     
 2010    
 Service to Community    Dawn Bramblett
 Service to Youth    Joe Wells
 Service to Profession     Dr. Mike Cravens
 Service to Church    Dr. Clyde Woods
 Alumnus of the Year     Clifford Reel
 Dodd Lifetime Achievement Award    Dr. Gerald Fulkerson
     
 2011    
 Service to Church    Mark Blackwelder
 Service to Profession    Amber Milner
 Service to Youth    John Thomas
 Service to Community    Brian Stephens
 Outstanding Alumna    Karla Combs
 Dodd Lifetime Achievement Award    Mark Crawford
     
 2012    
 Service to Youth    Alan Ragan
 Service to Community    Eric Jones
 Service to Church    Glen & Kathy Henton
 Service to Profession    John McCall
 Dodd Lifetime Achievement Award    Steve & Judy Miller
 Alumnus of the Year    Paul Coggins